TREBIŠOVSKÝ PARK – PREMENY

Časť  2. – Vstupná brána do parku

Hlavný vstup do mestského parku vyzeral na začiatku roka 2011 strašidelne. Zničený chodník, poškodené múriky brány, vykrivené obité a počmárané stĺpy, porušené kamenné dekoratívne prvky a chýbajúca historická kovaná brána… To bol stav, ktorý návštevníkov do parku nepozýval, ale skôr odrádzal.

Vtedajšie vedenie mesta na čele s primátorom Mariánom Kolesárom hneď po nástupe na mestský úrad v januári 2011 začalo konať aj v tomto smere. Kovaná brána sa našla v skladoch Technických služieb. Bola značne poškodená a chýbala jedna bočná bránička. Kovová brána sa dala opieskovať od nánosov farieb a hrdze a odviezla sa na rekonštrukciu do kováčskych dielni Jaroslava Ramšáka z Milhostova. Chýbajúca bránička bola nanovo vyrobená, ostatné časti brány zostali pôvodné a boli odborne opravené. Zrekonštruovaná kovaná brána pozostáva z dvoch krídel hlavnej brány, dvoch bočných bráničiek a dvoch plotových dielov.

V júli 2011 sa začali práce aj na samotnom hlavnom vstupe do parku. Starý zničený chodník sa vybúral a vybudoval sa nový chodník s dláždeným povrchom. Múriky boli opravené, hlavné stĺpy boli vyrovnané a zafixované betónovým základom, dekoratívne kamenné prvky boli odborne demontované pamiatkarmi a odvezené na rekonštrukciu. Koncom augusta už Kolesár počas Dní mesta Trebišov 2011 bránu slávnostne otvoril aj za účastí delegácií z družobných miest a pracovníkov VÚB, inštitúcie ktorá na rekonštrukciu brány poskytla dotáciu 6000 €. 7. júna 2012 boli na bránu osadené aj zrekonštruované dekoratívne prvky, ktoré rekonštruoval Oblastný reštaurátorský ateliér v Levoči. Na svoje miesto sa tak vrátili dekoratívne koše s plodmi a kvetinami a dekoratívne vázy s figurálnymi motívmi maskarónov a okrídlených levov, s ornamentálnou výzdobou a kyticou kvetov navrchu. Jedna kópia kamennej vázy a koša s plodmi a kvetinami bola umiestnená aj do vestibulu mestského úradu.

Po dlhých rokoch chátrania takto vyše storočná historická vstupná brána do parku z roku 1907, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nášho mesta a jeho histórie, opäť zažiarila v plnej svojej kráse 7. júna 2011. Kolesár nesľuboval, Kolesár robil a VEDEL TO UROBIŤ!

Pozrite si fotoalbum – Trebišovský park – premeny – Vstupná brána